GITAM INSTITUTE OF MANAGEMENT

Visakhapatnam Campus

2018 – 19:

Name of the Student(s)

Name of the Event &Year

Position/Award details

Ch. Srujana

COWE (AP) 2018

second year won third prize in Business Plan contest

Mr. Nilesh Joshi, M. Sai Kiran

10th Collegiate Games & Sports Meet.

winning team

Mr. B. Mohit

10th Collegiate Games & Sports Meet.

won Gold for Shot pu

Ms. Chandrika

Intra College competitions

1st year won Gold for Table Tennis

Mr. Gary Samuel, Mr. Satya Vagmi

10th Collegiate Games & Sports Meet

won Gold for Table Tennis

Mr. Satya Vagami
Parvathy Das

Intra College competitions

won Gold for Table Tennis

Ms. Rachita

team leader

AIESEC

2017 – 18:

Name of the Student(s)

Name of the Event &Year

Position/Award details

Syed Salman Shafaat & Ashish Samarpit of BBA (MA) II Year

Cyber Security conducted by British Deputy High Commission, Hyderabad in association with ‘Yes We Can’

Runners Up of Great Debate Competition Theme

Syed Salman Shafaat & Ashish Samarpit of BBA (MA) II Year

Tata Crucible
– The Campus Quiz 2018

Regional Final Runners-Up, cash prize was Rs. 35,000/-

Sriram, David & Tejaswi of MBA 1st Year

CARNIUM2K17 in CMS Business school, Jain University, Bangalore

“Team - Royal Stance”
have won third position in the BEST ENTERPERNEUR' competition

Two student of MBA 1st year

IIM Visakhapatnam Business Analytics Conclave-Conflux 2017

First Prize in Connect Quiz

Two students of BBA (MA) 2nd year

GITAM School of Gandhian Studies, GITAM

First Prize in UN Quiz

Three Students of MBA 1st year

CMS Business School, Jain University, Bangalore

Third Prize in Best Entrepreneur Competition (Cranium 2017)

Two students of BBA (MA) 2nd year

British High Commission in partnership with the Chevening Scholarships in India.

Second Prize in Great Britain Debate

Four students of MBA 1st Year

UDBHAV 2k17 conducted by Aditya Degree College, Visakhapatnam

First Prize in Emporia - Marketing event and 2nd Prize in Finanazs - Finance event

Students have participated

“EXCELSIOR 2K1”Student Fest Conducted by St.Joseph’s College For Women (A)

First Prize in “A Study in Scarlet” (Sports Quiz),
First Prize in “Push ups” & First Prize in LITSPELL CROSS WORD & FIRST PRIZE in SCRABLE

Students have participated

“PINNACLE 2K17” MANGEMENT FEST Conducted by IIAM, VISAKHAPATNAM

First Prize in “Ad Making”, First Prize in “PIXEL” & First “ Young Manager

Students have participated

“VIRAT” MANGEMENT FEST Conducted by SIMS, Management College, VISAKHAPATNAM

First Prize in “Business Affairs” and Second Prize in “Vittarth” (Finance Event).

Students have participated

“PRABHANDH” MANGEMENT FEST Conducted by BITS Engineering College, VISAKHAPATNAM

First Prize in “Business Quiz”

Students have participated

“ASTRA” MANGEMENT FEST Conducted by Gayatri Engineering and Management College, VISAKHAPATNAM

First Prize in “Marketing Event” , Second Prizes in “Photography, Creativity and HR events.

Students have participated

“DISHA” MANGEMENT FEST Conducted bySamata College, VISAKHAPATNAM

First and Second Prizes in “Marketing Event” and Second Prize in “HR Event”.

Students have participated

TACHYON” MANGEMENT FEST Conducted by ANITS College, VISAKHAPATNAM

Third Prize in “Business Quiz and Management event”.

Students have participated

“GITMS GLITZ” MANGEMENT FEST Conducted by GONNA Institute of Technology & Management Studies” VISAKHAPATNAM

First and Second Prizes in “Marketing Event” & Second Prize in “HR Event”.

Students have participated

“MILATI 2K18” STUDENT FEST Conducted by MVGR College of Engineering, VISAKHAPATNAM

First Prize in “HR Event” & “Marketing Event”

2016 – 17:

Name of the Student(s)

Name of the Event &Year

Position/Award details

Meghna K

ACCA fundamental exams held in December 2016.

in Financial Reporting, Audit and Assurance papers. (India top marks)

Shubhadeep Maitra

International Yoga Day

1st position and won a cash prize of Rs.1250/- in A.D.Shroff Memorial Elocution competition.

1st prize in Yogasana Competition and Yoga Essay writing competition

K. Jaya Sree Geethika

Gandhi Jayanthi Celebrations.
Centre for Gandhian Studies

1st prize in Yogasana Competition

Anubhav Bhatt

YUVAAN

won the 1st Prize in Essay writing Competition

Sayed Salman

YUVAAN

first prize in Elocution

Ashish Samrpit

YUVAAN

2nd prize in Debate Competition

S.V.N. Raju and Sayed Salman

YUVAAN

3rd prize in Debate Competition

S.V. N. Raju

YUVAAN

3rd prize in Sanskrit Quiz

M. Kamala Geethika & S. Pratyusha

Centre for Gandhian Studies

runner in throw ball Competition

Ms Srijitha Rakshit

NIIT Warangal fest

Runners

Mr. k.Hema Kumar

youth parliament

first prize at regional level and secured second position in national level competitions.

Visahl Kumar Jain
Parvathy Das

Anits fest football competition

second place

Gulam Abraar Hussain

District level chess competition (Kadapa)

third prize

2015 – 16:

Name of the Student(s)

Name of the Event &Year

Position/Award details

Priya Jain

GVMC –Online Vision statement for smart city

Cash Prize of Rs. 1000

P. Vijaya Sri

Graahya conducted by Sun Degree College

Second Prize in Quiz

T.VijayaBhaskar

Titans 2015 conducted by Chaitanya Engineering College Visakhapatnam

First in Singing

Priyanka Trasula

Titans 2015 conducted by Chaitanya Engineering College Visakhapatnam

Second in Singing

K.Poojitha

Riviera 2016 conducted by Vellore Institute of Technology,
Vellore

First Prize in
Poetic Writing
& Creative Writing

Vishal Jain, Balasubramanyam, C .Ankit & M.V.Gopi Chand

Disha -2016 conducted by Samatha Degree College,Visakhapatnam

First in Marketing Mani

R.Girishchandra

Stock MIND 4 conducted by ICICI direct, Centre for financial learning

First

Ch.Manoj Kumar

Stock MIND 4 conducted by ICICI direct, Centre for financial learning

Second

Manikanta Gupta

Stock MIND 4 conducted by ICICI direct, Centre for financial learning

Third

A.Rohit Rao,Subhra Das,Priyanka Trasula,Sureena Yadav,S. Ramakrishna

AYKYA 2K’16 conducted by Avanti Institute of Engineering & Technology

All round trophy winners

Ch .Sai Akhil
S.V.S.Abhishek

NISTNA2K16 conducted by Noble Institute of Science and Technology

First in Business Plan

B.Sai Shruthi
Parvathy Das

NISTNA2K16 conducted by Noble Institute of Science and Technology

Second in Vaisharad(HR)

Subhra Das,Priyanka Trasula

VYUHA’16 conducted by Miracle School of Management

First in Marketing

Subhra Das,Priyanka Trasula

VYUHA’16 conducted by Miracle School of Management

First in HR

Girish Chandra,Kranti Kumar

VIGMAT
Summit -2k16 conducted by Vignans Institute of Information Technology

First in Business Plan

Girish Chandra

VIGMAT
Summit -2k16 conducted by Vignans Institute of Information Technology

First in Monetrix-Finance

Bhavya T,Ravi Pradeep

VIGMAT
Summit -2k16 conducted by Vignans Institute of Information Technology

First in Marketing Event

Ravi Pradeep

VIGMAT
Summit -2k16 conducted by Vignans Institute of Information Technology

Young Manager

S. Raveena Reddy

Tennis Tournament conducted by Gudlavalleru Engineering College

Winner in Singles and Doubles

2014 – 15:

Name of the Student(s)

Name of the Event &Year

Position/Award details

Kevin John, Neeharika.D, Tejo Sravya, Ravi

Case Study Contest conducted by Net Elixir,
Hyderabad

Selected For Grand
Finale And Participated
In  Final Round

R.Sachin,Subham Chhajer

Vista conducted by IIM, Bangalore

Third in Exsell

R.Sachin Kumar VRS,Akhil,
Raj Kiran .P

Pinnacle conducted by IIAM

First in Finance Quiz

Divya R
Thejo Shravya

ICBM’S
International Case Conference conducted by ICBM-School Of Business Excellence,
Hyderabad

Special Prize

 

2013 – 14

Name of the Student(s)

Name of the Event &Year

Position/Award details

Neeharika.D
Supriya A
Padmasree S
Sputhi A

Q-Quest by Anna University, Chennai

Second in Quadzap

Megha Shyam N

Q-Quest by Anna University, Chennai

Third in Quality Guru

Payal Jain & Namita

Manas2k14 by Andhra Loyala College

First in Paper Presentation

Dheeraj,Sruti,
Shruti,

Disha-2014 conducted by Samata College

First in HR

Pallavi,Apporva, Bodhita

Disha-2014 conducted by Samata College

First in Marketing

Shruti &Preetam

Disha-2014 conducted by Samata College

First in HR

Rohit

Disha-2014 conducted by Samata College

First in Tatoo Designing

Pritam Gandhi

Student Talent Programme-2013 conducted by Sothern India CA Students Association,
Visakhapatnam Branch.

Consolation

Neeharika D

Student Talent Programme-2013 conducted by Sothern India CA Students Association,
Visakhapatnam Branch.

Second

T.Sravya

Student Talent Programme-2013 conducted by Sothern India CA Students Association,
Visakhapatnam Branch.

Consolation

Namita

Stock Mind Contest conducted by ICICI Centre for direct learning, Visakhapatnam

Winner of First round and Selected for National Round

Debanjan Lahari

Stock Mind Season II Contest conducted by ICICI Centre for direct learning, Visakhapatnam

Intraday Winner of Day 2
In over all competition secured national rank-8 

2012 – 13

Name of the Student(s)

Name of the Event &Year

Position/Award details

Vikas chand

Quiz Competition conducted by Dr.L.Bullaya College, Visakhapatnam

First

M.Prathysha

Sanskriti conducted by Institute of Public Enterprises( IPE), Hyderabad

Second in ppt

P.Vamsi priya

Sanskriti conducted by Institute of Public Enterprises( IPE), Hyderabad

Second in ppt

M.Tirumalesh

Q-Quest by Anna University, Chennai

Third in TQM ppt

Nihar Kulkarni

Best Young Speaker

Cambridge English in Asia competition held by university of Cambridge ESOL Examinations in Chennai.

2011 – 12

Name of the Student(s)

Name of the Event &Year

Position/Award details

M.Kethan, I.Vijaya, V.Tilak, A.Vamsee

Pinnacle conducted by IIAM

First

B.Sai Krishna,N.Rajesh Kumar

Ad making conducted by IIAM

First

Kumari Soni

You can win conducted by IIAM

First

K.Srinivas Teja

Encore -2 conducted by Jaipuria Institute of Management

Third

R.Aditya, Ch.Srisatya, M.Neela kaumdi

Inevento conducted by Pydha college of Engineering and technology

First

R.Aditya, Ch.Srisatya, M.Neela kaumdi

Ingiticse conducted by Sarada Institute of Science, Tech and Mgmt

Third

R.Aditya, Ch.Srisatya, M.Neela kaumdi

Aadhrita conducted by MVGR

First

K.Satya Prasad

Springspree conducted by NIT, Warangal

Second

Rohit,Eswar,Joseph,Mahendra and Sameer Krishna

Capstone International Business Simulation Contest

Seventh place at world level

U.Sanjeev Kumar,Ch.Praveen,

SIFE(B-Plan)

First

B.Radhika

SIFE(B-Plan)

Second

P.Pratyusha

SIFE(Essay Writing)

First

Siva Chand

SIFE(B-Quiz)

Second

Rajesh,Joseph & Raghuveer

SIFE National competition

Fourth